اعلام جزئیات برگزاری و ملاک‌های داوری آثار جشنواره جوان خوارزمی

اعلام جزئیات برگزاری و ملاک‌های داوری آثار جشنواره جوان خوارزمی

اعلام جزئیات برگزاری و ملاک‌های داوری آثار جشنواره جوان خوارزمی

 

جزئیات برگزاری و ملاک‌های داوری آثار جشنواره جوان خوارزمی اعلام شد.

به گزارش پدا نیوز، عنایت سالاریان معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان درباره برگزاری و ملاک‌های داوری آثار جشنواره جوان خوارزمی اظهار کرد: در بیستمین دوره جشنواره جوان خوارزمی دانش آموزان دوره‌های روزانه و بزرگسالان متوسطه دوم کشور شرکت می‌کنند و خلاقیت و نوآوری، ارزش‌های علمی و فنی و تخصصی، کاربرد حل مساله و مستندسازی علمی، ملاک‌های داوری آثار راه‌یافته به جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانش‌آموزی است.

 

وی افزود: جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانش‌آموزی، هرساله در 15 رشته و یک گروه میان‌رشته‌ای و خاص در مرحله منطقه‌ای، استانی و کشوری برگزار می‌شود. سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان وزارت آموزش‌وپرورش، برگزارکنندگان جشنواره جوان خوارزمی در بخش‌های دانشجویی، دانش‌آموزی و آزاد هستند.

 

سالاریان در مورد نحوه روند و شرایط ثبت‌نام در جشنواره جوان خوارزمی نیز خاطر نشان کرد: دانش آموزان از اول مهرماه هرسال تحصیلی با مراجعه به پژوهش سراهای دانش‌آموزی سراسر کشور، کار روی پروژه‌های خود را آغاز می‌کنند و از بهمن تا فروردین‌ماه سال بعد، نسبت به ثبت‌نام خود در جشنواره جوان خوارزمی اقدام می‌کنند.

 

سالاریان افزود: در نیمه دوم فروردین و همچنین اردیبهشت‌ماه، داوری طرح‌ها در هر منطقه انجام می‌شود و طرح‌های برگزیده به مرحله استانی راه می‌یابد و در ماه‌های خرداد و تیرماه نیز، داوری آثار در سطح استان‌ها انجام می‌شود و طرح‌های برگزیده استانی به مرحله کشوری راه پیدا می‌کنند.

 

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان تاکید کرد: در مرحله کشوری، طرح‌ها در سه مرحله داوری می‌شوند و در مرحله اول، مطالعه مستندات طرح‌ها، ارزیابی و نتایج در سه گزینه عدم پذیرش، دفاع داور و دفاع طراح انجام می‌شود و در مرحله بعدی، با حضور داوران استانی، طرح‌های دفاع داور و طرح‌های عدم پذیرش که مورد اعتراض استانی باشد، با حضور داوران استانی و کشوری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در مرحله سوم نیز، با حضور دانش آموزان صاحب طرح‌های راه‌یافته به مرحله دفاع طراحان، داوری مرحله کشوری انجام می‌شود.

 

وی با بیان اینکه داوری مرحله نهایی در مهرماه برای انتخاب و معرفی طرح‌ها انجام می‌شود، گفت: در مرحله پایانی و نهایی که نیمه دوم مهرماه و نیمه اول آبان ماه برگزار خواهد شد و داورانی از مجموعه وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به بررسی و ارزیابی طرح‌های دانش‌آموزی، دانشجویی و آزاد می‌پردازند و طرح‌های برگزیده کشوری و حائزان رتبه‌های اول تا سوم هر رشته انتخاب معرفی می‌شوند.

 

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان با اشاره به محل برگزاری جشنواره در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای برگزیدگان، اظهار کرد: برگزیدگان نهایی جشنواره جوان خوارزمی با شرکت در آزمون سراسری و کسب 90 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته‌شده رشته محل، با تایید سازمان سنجش آموزش کشور می‌توانند در رشته موردنظر ادامه تحصیل دهند و همچنین این افراد از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند می‌شوند و در صورت پویایی علمی، به عضویت بنیاد ملی نخبگان درمی‌آیند، ضمن اینکه به برگزیدگان جشنواره به‌طور میانگین 20 میلیون ریال جوایز نقدی نیز اهدا می‌شود.

 

وی با اشاره به ارائه 9 هزار طرح از سوی شرکت‌کنندگان در جشنواره در سطح کشور گفت: از بین آثار و طرح‌های ارائه‌شده  یک هزار و 250 طرح پس از طی مراحل مختلف به مرحله کشوری راه یافت و مجموع رشته‌های مختلف جشنواره شامل برق الکترونیک، مکاترونیک، کامپیوتر، مکانیک، عمران و معماری، علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، فیزیک و نجوم، نانو تکنولوژی، شیمی، ریاضی، زبان، ادبیات فارسی، علوم دینی و قرآن‌پژوهی، هنر، علوم اجتماعی و روان‌شناسی و طرح‌های میان‌رشته‌ای و خاص است.

 

سالاریان در پایان خاطرنشان کرد: آیین تجلیل از برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی در هر سه بخش دانش‌آموزی، دانشجویی و آزاد، آذرماه، در هفته پژوهش برگزار خواهد شد.

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.